چوب های فینگر جوینت

یکی از انواع صفحات چوبی، صفحات فینگرجوینت است. نام گذاری این صفحات بخاطر نحوه اتصالات موجود در آن می باشد.
قطعات کوچک ( عرض ۴-۱۰سانت، طول ۱۵-۳۰ سانت) چوب با اتصالاتی به شکل اتصالات انگشتان دست، به یکدیگر متصل میشوند.( مطابق تصویر). این اتصالات که به اتصالات شانه ای نیز نامیده میشوند، اساس صفحات فینگرجوینت را تشکیل میدهند.

قطعات کوچک چوب، که معمولا از اضافه تولید الوار باقی می مانند، به صورت اتصالات انگشتی برش میخورند و به یکدیگر متصل می شوند. با کنار هم گذاشتن تعداد بیشتری از این قطعات، صفحات فینگر جوینت در ابعاد دلخواه تولید میشوند.
این قطعات پس از کنار هم گذاشته شدن، با چسب مخصوص و دیدن حرارت، کاملا استحکام لازم را پیدا میکنند.
استفاده از قطعات کوچکتر چوب، باعث میشود تنش موجود در چوب به عنوان یک موجود زنده به حداقل برسد و امکان استفاده از آن در ابعاد بزرگتر در مقایسه با الوارهای چوبی فراهم شود.
علاوه بر این، چون صفحات فینگرجوینت از قطعات کوچک و اضافی واحد تولید الوار تولید میشوند، عملا ضایعات صنعت چوب را به میزان قابل توجهی کاهش میدهند.
همچنین برای درختانی که ابعاد یا ویژگی های آنها مناسب تولید الوار نیست، این امکان را فراهم میکند که با تولید صفحات فینگرجوینت، بتوان از آن جنس چوب ها هم استفاده نمود.

امروزه صفحات فینگرجوینت به خاطر مزایای متنوعی که دارند کاربردهای بسیار گسترده ای در صنعت چوب پیدا کرده اند.

ازین مزایا میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • محصول نیمه آماده
  • کاهش پرت و ضایعات محصول
  • کاهش زمان و نیروی کارگری
  • ایجاد قابلیت جدید برای تولید محصولات تمام چوبی در مقابل استفاده از امی دی اف و نئوپان

البته استفاده از فینگرجوینت ها، حساسیت های مربوط به خود را نیز دارد و در بعضی موارد نسبت به الوارهای چوب خام، دقت های بیشتری را میطلبد.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

7 + 1 =

Call Now Buttonتماس مستقیم 02133281589